Sonbaharda bahçe bakımı

izmir bahçe bakımı

Sonbahar kapımızda, akşamlar gittikçe kısalıyor ve daha da soğuk oluyor. Kış hızla yaklaşıyor. Peki bahçe sahipleri sonbahar aylarında ne için sabırsızlanıyor? Elbette kışa hazırlanmak için!

Ekim ve dikim çalışması
Düzenli sağanak yağmurlar nedeniyle toprak yeterince nemli olduğu için, sonbahar mevsimi dikim çalışmaları için gerçekten iyi bir zamandır. Yaz ve sonbahar aylarından sonra toprak hala ılık olduğundan, bitkilerin yeni yerlerine alışmak ve yeni kökler geliştirmek için yeterli vakitleri vardır.

Sonbaharda yeni bitkiler de gönül rahatlığıyla ekilebilir. Kış gelmeden önce bahçenize biraz renk katmak için bu son şansınız. Örneğin, güller için sonbahar (ilk toprak donundan önce) ideal ekim zamanıdır.

Soğan ekimi
Soğanlar da, çiçeklerinin ışıltılı renkleriyle gözlerinizi kamaştırmak için ilkbaharda doğru zamanda topraktan çıkmasını sağlamak amacıyla sonbaharda ekilebilir. İlkbaharın müjdecilerinin büyüyüp çiçek açabilmesi için doğru konum son derece önemlidir. Çoğu ilkbaharda taze ve toprağa ihtiyaç duysa da, uyku döneminde oldukları yaz mevsiminde toprak kuru ve geçirgen olabilir. Soğanlar, toprağa yüksekliklerinin iki ila üç katı derinlikle ekilmelidir. GARDENA soğan dikme aleti, yeterince geniş ve derin bir çukur açmanız için kolay bir yöntem sağlar. Böylece, soğanları uçları yukarı bakacak şekilde toprağa yerleştirebilir, bu soğanların üzerini dikme aletindeki toprakla kaplayabilir, ardından da aşağı bastırabilirsiniz.

Uzun ömürlü bitkileri ve çalıları kesme
Çalılar sarardığında kökleri yere doğru eğilir veya güçsüzleşmeye başlarlar. Artık onları kesmenizin zamanı gelmiştir. Bunun sebebi, bitkilerin özsularını köklerine geri çekmeye başlamasıdır. Kesilmezlerse çürüyebilirler.

Çalılar boyutlarının yaklaşık dörtte bir oranında kesilebilirler. Ancak, bu oran çalının türüne göre değişiklik gösterebilir. Genellikle, bitki etiketlerinden veya yerel bahçe merkezinizden daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Çitleri budama
Çitler, nemin artması durumunda çürümeyi önlemek için sonbaharda son kez budanmalıdır. Elinizden geldiğince arka taraftaki yaprak döken çitleri üzerlerinde delikler açmadan kesmeye çalışın; kesilmezse, bunlar kış boyunca tekrar büyümeyecek ve çitiniz çıplak görünecektir. Çitin üzerine uzanan tüm ağaç yaprakları da temizlenmelidir; temizlenmezse çitiniz yeterince taze hava ve güneş almayacak ve küflenme riskiyle karşılaşacaktır.

Çim
Kış mevsiminde nemli ve düşük sıcaklıklar, yetersiz güneş ışığı çimlere zarar verebilir. Bu nedenle, soğuk kış mevsimi başlamadan önce çimler biraz iyi bir bakıma ve yeniden ‘şımartılmaya’ gerek duyarlar. Sonbaharda düşen yapraklar çimlerden düzenli bir biçimde temizlenmelidir. Çimlerin üzerinde bırakılan yapraklar, çimlerin güneş ışığı almasını engelleyecek ve kuru, kahverengi lekeler ve yosun oluşmasını teşvik edecektir. Çimlerinizi Kasım ayının başlarında son bir kez biçin. Çimlerin 5 cm’den fazla kısaltılmadığından emin olun, çünkü uzun çimler az olan güneş ışığını nispeten daha verimli kullanabilir. Bu, yabani otlara ve yosuna karşı daha iyi direnç sağlayacaktır.

Sonbahar gübresinin kullanılması da önerilir. Sonbahar gübreleri genellikle daha az nitrojen içeriğine ve daha yüksek potasyum seviyesine sahiptir. Potasyum miktarındaki artış çimleri güçlendirir ve dona karşı dirençlerini artırır. Yüksek miktarda nitrojen içerdikleri ve çimlerin daha hızlı büyümesine neden oldukları, dolayısıyla da çimleri dona karşı daha hassas hale getirdikleri için geleneksel çim gübreleri sonbaharda kullanılmamalıdır.

Doğal olarak, ilk dondan önce yapılması gereken başka ufak tefek işler de vardır:

• Dona karşı hassas olan tarhlar, güller ve diğer bitkiler, fundalık veya yapraklarla kaplanmalı ya da hava kabarcıklı ambalaj malzemesiyle veya benzer bir malzemeyle sarılmalıdır.

• Yıldız çiçeği gibi yaz soğanlarını topraktan çıkarın ve kilerde hava alan bir kutuda saklayın.

• Saksı bitkilerini içeri alın veya korunaklı bir yere koyun.

• Su bağlantılarını kapatın ve donmuş suyun herhangi bir zarar vermemesi için muslukları ve sulama cihazlarını boşaltın.

• Süs havuzu pompalarını sökün ve gerekirse buzlanma önleyici bir pompa takın.

Bahçıvanlar kış geldiğinde bahçecilik işlerine ara vererek rahatlamanın keyfini çıkarabilirler. Ancak dikkatli olun: Tekrar işe koyulma zamanının gelmesi çok uzun sürmeyecek!

Yorum Yap