Kışa Girmeden Bahçe Bakımı

izmir bahçe bakımı

Kışa Girmeden Bahçe Bakımı
Mevsimin özelliğine bağlı olarak soğuyan iklimden dolayı bitkilerin bir kısmının optimal büyüme hızları yavaşlar ve hatta durgunluk dönemine girer. Bu duruma halk arasında bitkilerin uyuması denilir. Bu dönemde bitkide su iletimi vs. gibi durumlar olmayacağından bitkiler sulama, çim bitkileri için biçim gibi bakım çalışmalarına ihtiyaç yoktur. Bu nedenle yapılacak işler; bitkilerin kış gübrelemeleri, budanması, drenaj kontrolü ve kışlık ilaçlamalarıdır.
Bahçelerimizde kış öncesi veya kış aylarında yapılması gereken işleri açıklayacak olursak;
Bitki Budamaları: Bitkiler büyümenin en az olduğu kış aylarında budandığında minimum zarar ile bu süreci atlatır ve bahara kadar kesilen yaralar kapanır. Böcek faaliyetleri de olmadığı için bu bölgeler böcek zararlarından etkilenmezler.
Kış öncesi dört tür budama yapılır; Form budaması,gençleştirme budamaları, meyve budamaları ve ölü dal budamaları.
Form budamaları: Bahçelerde bulunan şekilli bitkilerin formunu korumak amacıyla yapılan budamalarıdır. Aynı zamanda bahçeler için kullanılan perdeleme amaçlı bitkilerinde (leylandi, limoni selvi vs) budamaları bu dönemde yapılmalıdır. Bu tür bitkilerin budamaları bu dönemde yapılmadığı takdirde üzerine yağacak kar yükü veya mevsimsel oluşacak yağmur ve rüzgar yükünden dolayı yıkılma, kırılma ve devrilme tehdidiyle baş başadır. Çünkü bulundukları yerler o bitkilerin doğal yaşam ortamı olmadığı için tepe tacına oranla aynı kök çapına ulaşamazlar ve bunun neticesinde tepe tacına oranla daha zayıf kök yapısına sahip bireyler olarak bahçelerimizde bulunmaktadırlar. Bu zayıflık üsten gelecek olumsuz şartların bitkiler için dayanıksızlığı şeklinde karşımıza çıkmaktadır. Bu olumsuz şartlardan bitkilerin minimumda etkilenmeleri için bitkilerin kök-dal oranını dengelemek amacıyla bu budamalar yapılmalıdır.
Gençleştirme budamaları: Kış mevsiminde bitkilerin gençleştirme budamaların yapılması gereklidir. Bu budamalar bitkilerde daha taze sürgünler oluşturduğu için bitkide daha fazla çiçek ve daha sık bir bitki formu oluşturur. Örneğin güller topraktan 20 cm yüksekliğe kadar indirilmesi durumunda alttan daha fala sürgün sayısına sahip ve bunun neticesinde daha fazla çiçeğe sahip gül bitkisi oluşur. Çiçeksiz bitkilerde de yaşlı dallar kök boğazına yakın yerlerinden kesilerek taze sürgünlerin oluşması ve bunun neticesinde alttan itibaren dolgun bitkilerin oluşması hedeflenir.
Meyve Budamaları: Bahçelerimizde bulunan meyveler için en uygun budama ayı kış aylarındadır. Bu meyvelerde su yürümesi tamamen durduğundan bitki budamaları bitkiler için gereklidir. Bu işlem konusunda profesyonel ustalar tarafından bitkinin meyve dalı-yaprak dalı düşünülerek budanmalıdır. Meyve de
budama üstten kısaltma şeklinde değildir. Bu bilinen yanlışların başında gelmekte ve yapılan bu yanlış neticesinde bitkide kalitesiz meyve yada az meyve
şeklinde karşımıza çıkmaktadır. Bitkide meyve kalitesini arttıran başlıca etmen budamadır. Budanan bitkide meyve sayısı değil meyve kalitesi artar.
Ölü Dal Budamaları: Bitkiler zaman içerisinde farklı farklı nedenlerden dolayı dal kurumaları yapabilir. Bu kurumaların önüne geçmek için sebepleri araştırılmalı ve bu kurumaların önüne geçilmelidir. Bitki içerisinde kuruyan dalların kesilerek bitkiden uzaklaştırılması gerekmektedir. Kesilip bitkiden uzaklaştırılamayan dalların kuruması aşağıya ve içeriye doğru devam edeceğinden bitkide kurumalara neden olabilir.
Bitkilerin Kış Gübrelemeleri: Bitkiler her ne kadar uyku veya durgunluk döneminde olsalar da bitkiler için besin takviyeleri çok önemlidir. Çünkü kış aylarında yaz aylarına oranla daha fazla potasyum ağırlıklı gübreler özellikle çim alanlar için uygulanmalıdır. Bu gübreler kış mevsimlerinde kök çalışması durmayan çim bitkilerinin kök gelişimini hızlandırır. Bunun neticesinde kökleri sağlam bitki toplulukları bahar sıcakları ile daha kuvvetli ve hızlı yapraklanma sağlarlar. Bitkiler içinse koyun gübreleri ve organik gübrelerin yanında bitki türüne özel gübreler kullanılarak bitkilerin bahara daha kuvvetli çıkmaları için gereklidir. Koyun gübresi bu aylarda kullanılması durumunda mevsim içerisinde yağan yağmur ve kar neticesinde şırası bitki köklerine ulaşır. Aynı zamanda soğuk kış aylarında bitkilerin kök boğazını sıcak tutarak bitkilerin kış zararlarından korunmasını sağlar.
Drenaj Kontrolü: Bahçede bulunan bitkiler için kışın oluşan en büyük problemlerden ve çözülmesi gereken problemlerden bir tanesi de oluşan drenaj problemleridir. Bu problem bitki köklerinin çürümesi ve ölümlere neden olmaktadır. Bu problemi çözmek amacıyla çim alanda kumlama yapılmalıdır. Diğer bitkiler için ise alanın su tahliyesini sağlayacak sistemler oluşturulmalıdır.
Kışlık İlaçlamalar: Bitkilerin üzerinde daha önceden kalan bitkisel zararlıları yok etmek amacıyla ilaçlamalar yapılmalıdır. Meyve ağaçları içinse kışlık yağ ve bordo bulamacı uygulaması kış aylarında yapılır.
Ayrıca kış ayları için bahçelerin yaprak temizliği çok önemli olup; temizlenmeyen yapraklar altta kalan bitkilerin veya çimlerin çürümesine ve bozulmalarına neden olur.
Kışın don tutmuş yada kar yağmış çim üzerinde gezinilmemelidir. Üzerinde gezilen kar veya buz kütleleri daha geç eriyeceğinden kışın oluşan mantari hastalıklara neden olur.

Yorum Yap